Your Councillors
Local Councillors are elected by the community to decide how the council should carry out its various activities. They represent public interest as well as individuals living within the ward in which he or she has been elected to serve a term of office.
They have regular contact with the general public through council meetings, telephone calls or surgeries. Surgeries provide an opportunity for any ward resident to go and talk their councillor face to face and these take place on a regular basis.
Councillors are not paid a salary for their work, but they do receive allowances. By law, all members of the Council are required to complete a declaration of interest form, the details of which are published annually.
To find your councillor please use the below links:
-
Councillor Ann AddisonBugbrooke
Conservative
-
Councillor Jamal AlwahabiCastle
Labour
-
Councillor Rufia AshrafDallington Spencer
Labour
-
Councillor Azizur RahmanKingsthorpe North
Conservative
-
Councillor Anthony S. Bagot-WebbBrackley
Conservative
Assistant Cabinet Member for Highways and HS2
-
Councillor Fiona BakerBrackley
Conservative
Cabinet Member for Children, Families and Education
-
Councillor Dermot BambridgeSilverstone
Conservative
-
Councillor Harry BarrettKingsthorpe South
Labour
-
Councillor William BarterDeanshanger
Conservative
Assistant Cabinet Member for Rail
-
Councillor Sally BeardsworthKingsthorpe South
Liberal Democrats
Leader of the Liberal Democrat Group
-
Councillor Phil BignellLong Buckby
Conservative
-
Councillor Lizzy BowenNene Valley
Conservative
-
Councillor Rebecca BreeseMiddleton Cheney
Conservative
Cabinet Member for Strategic Planning, Built Environment and Rural Affairs
-
Councillor Adam BrownBugbrooke
Conservative
Deputy Leader of the Council, Deputy Leader of the Conservative Group and Cabinet Member for Housing, Culture and Leisure
-
Councillor Michael BrownKingsthorpe North
Conservative
-
Councillor Muna CaliSt. George
Labour
-
Councillor Alan ChantlerBraunston and Crick
Conservative
Assistant Cabinet Member for Planning
-
Councillor Pinder ChauhanEast Hunsbury and Shelfleys
Conservative
Assistant Cabinet Member for Flooding
-
Councillor Nazim ChoudaryTalavera
Labour
-
Councillor Imran Ahmed Chowdhury BEMSixfields
Conservative
-
Councillor Paul ClarkBilling and Rectory Farm
Independent
-
Councillor Stephen ClarkeHackleton and Grange Park
Conservative
-
Councillor Maggie ClubleyTowcester and Roade
Conservative
-
Councillor Fiona ColeHackleton and Grange Park
Conservative
-
Councillor Raymond ConnollyDelapre and Rushmere
Conservative
-
Councillor Karen CooperBugbrooke
Conservative
Assistant Cabinet Member for Wellbeing
-
Councillor Daniel CribbinMoulton
Conservative
Assistant Cabinet Member for Health
-
Councillor Julie DavenportDelapre and Rushmere
Independent (Non-Aligned)
-
Councillor Janice DuffyTalavera
Labour
-
Councillor Paul DyballDuston East
Conservative
-
Councillor Gareth EalesDallington Spencer
Labour
-
Councillor Terrie EalesDallington Spencer
Labour
-
Councillor Alison EastwoodSilverstone
Conservative
Assistant Cabinet Member for Arts and Culture
-
Councillor Penelope FlavellRiverside Park
Conservative
-
Councillor Louisa FowlerTowcester and Roade
Conservative
-
Councillor Rupert FrostWoodford and Weedon
Conservative
Assistant Cabinet Member for Economic Development, Town Centre Regeneration and Growth
-
Councillor Jo GilfordWoodford and Weedon
Conservative
Vice-Chairman of the Council
-
Councillor Terry GilfordDaventry West
Conservative
-
Councillor Matt GolbyDuston West and St. Crispin
Conservative
Cabinet Member for Adult Care, Wellbeing and Health Integration
-
Councillor André González De SavageEast Hunsbury and Shelfleys
Conservative
Chair of the Place Overview and Scrutiny Committee
-
Councillor Andrew GrantHackleton and Grange Park
Conservative
-
Councillor Mike HallamBoothville and Parklands
Conservative
Cabinet Member for HR and Corporate Services
-
Councillor Enam HaqueCastle
Labour
-
Councillor Lauryn Harrington-CarterDaventry West
Conservative
-
Councillor Jonathan HarrisBrixworth
Liberal Democrats
Deputy Leader of the Liberal Democrat Group
-
Councillor Cheryl HawesKingsthorpe South
Conservative
-
Councillor Rosie HerringMiddleton Cheney
Conservative
-
Councillor Stephen HibbertRiverside Park
Conservative
Assistant Cabinet Member for Housing
-
Councillor James HillBilling and Rectory Farm
Conservative
Assistant Cabinet Member for Highways
-
Councillor Nigel HinchDuston East
Conservative
-
Councillor Keith Holland-DelamereBilling and Rectory Farm
Labour
-
Councillor Mark HughesHeadlands
Conservative
Assistant Cabinet Member for Education
-
Councillor Rosie HumphreysBraunston and Crick
Liberal Democrats
-
Councillor Cecile Irving-SwiftBrixworth
Conservative
-
Councillor David JamesDaventry East
Conservative
-
Councillor Koulla JolleyHeadlands
Labour
-
Councillor Paul JoyceHeadlands
Labour
-
Councillor Andrew KilbrideRiverside Park
Conservative
-
Councillor Anna KingDuston West and St. Crispin
Conservative
Assistant Cabinet Member for Communities
-
Councillor Jamie LaneBoothville and Parklands
Conservative
-
Councillor Phil LarrattNene Valley
Conservative
Cabinet Member for Environment, Transport, Highways and Waste
-
Councillor Daniel ListerLong Buckby
Conservative
Cabinet Member for Economic Development, Town Centre Regeneration and Growth
-
Councillor Malcolm LongleyBraunston and Crick
Conservative
Cabinet Member for Finance
-
Councillor Greg LunnDuston East
Conservative
Assistant Cabinet Member for Sport
-
Councillor Charles MannersSilverstone
Conservative
-
Councillor Peter MattenDaventry East
Conservative
-
Councillor Ian McCordDeanshanger
Independent
Leader of the Independent Group
-
Councillor Dennis MeredithTalavera
Liberal Democrats
-
Councillor Colin MorganDaventry East
Conservative
Assistant Cabinet Member for Climate
-
Councillor Charles MortonLong Buckby
Conservative
-
Councillor Jonathan NunnNene Valley
Conservative
Leader of the Council, Leader of the Conservative Group and Cabinet Member for Strategy
-
Councillor Kevin ParkerBrixworth
Conservative
Assistant Cabinet Member for Finance
-
Councillor Ken PritchardDeanshanger
Conservative
-
Councillor Bob PurserAbington and Phippsville
Labour
Deputy Leader of the Labour Group
-
Councillor Wendy RandallDaventry West
Labour
Leader of the Labour Group
-
Councillor Emma RobertsDelapre and Rushmere
Labour
-
Councillor Jake RobertsDuston West and St. Crispin
Conservative
-
Councillor Sam RumensKingsthorpe North
Conservative
-
Councillor Cathrine RussellSt. George
Labour
-
Councillor Lisa SamiotisTowcester and Roade
Liberal Democrats
-
Councillor Brian SargeantSixfields
Conservative
-
Councillor Sue SharpsBrackley
Independent
Deputy Leader of the Independent Group
-
Councillor John ShephardMoulton
Conservative
Chairman of the Council
-
Councillor David SmithWoodford and Weedon
Conservative
Cabinet Member for Community Safety, Engagement and Regulatory Services
-
Councillor Zoe SmithAbington and Phippsville
Labour
-
Councillor Richard Solesbury-TimmsMiddleton Cheney
Conservative
-
Councillor Carl SquiresEast Hunsbury and Shelfleys
Liberal Democrats
-
Councillor Laura StevensonBoothville and Parklands
Conservative
-
Councillor Danielle StoneCastle
Labour
-
Councillor Winston StrachanSt. George
Labour
-
Councillor Nick Sturges-AlexSixfields
Conservative
Assistant Cabinet Member for IT, Transformation and People
-
Councillor Walter TarasiewiczAbington and Phippsville
Labour
-
Councillor Mike WarrenMoulton
Conservative
Assistant Cabinet Member for Licensing